Infineon Technologies IPP019N08NF2SAKMA1
Part No.:
IPP019N08NF2SAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP019N08NF2SAKMA1.pdf
Description:
TRENCH 40<-<100V
Shipping
Inventory:896
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
StrongIRFET™ 2
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
32A (Ta), 191A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.9mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.8V @ 194µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
186 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8700 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.8W (Ta), 250W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-3
1. How to order IPP019N08NF2SAKMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP019N08NF2SAKMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP019N08NF2SAKMA1?
Image IPP019N08NF2SAKMA1
Part Number IPP019N08NF2SAKMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series StrongIRFET™ 2
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Ta), 191A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 194µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 186 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8700 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)