Infineon Technologies IPP024N08NF2SAKMA1
Part No.:
IPP024N08NF2SAKMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP024N08NF2SAKMA1.pdf
Description:
TRENCH 40<-<100V
Shipping
Inventory:234
Series:
StrongIRFET™ 2
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
28A (Ta), 182A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.4mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.8V @ 139µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
133 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6200 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.8W (Ta), 214W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO220-3
1. How to order IPP024N08NF2SAKMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP024N08NF2SAKMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP024N08NF2SAKMA1?
Image IPP024N08NF2SAKMA1
Part Number IPP024N08NF2SAKMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series StrongIRFET™ 2
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Ta), 182A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 139µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 133 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6200 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 214W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)