Infineon Technologies IPP032N06N3GXKSA1
Part No.:
IPP032N06N3GXKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP032N06N3GXKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 120A TO220-3
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.2mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 118µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
165 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
13000 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
188W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO220-3
1. How to order IPP032N06N3GXKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP032N06N3GXKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP032N06N3GXKSA1?
Image IPP032N06N3GXKSA1
Part Number IPP032N06N3GXKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 118µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 165 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13000 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 188W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)