Infineon Technologies IPP037N06L3GHKSA1
Part No.:
IPP037N06L3GHKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP037N06L3GHKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 90A TO220-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™ 3
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.7mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 93µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
79 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
13000 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
167W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-3-1
1. How to order IPP037N06L3GHKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP037N06L3GHKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP037N06L3GHKSA1?
Image IPP037N06L3GHKSA1
Part Number IPP037N06L3GHKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 3
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.7mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 93µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 79 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13000 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)