Infineon Technologies IPP040N08NF2SAKMA1
Part No.:
IPP040N08NF2SAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP040N08NF2SAKMA1.pdf
Description:
TRENCH 40<-<100V
Shipping
Inventory:729
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
StrongIRFET™ 2
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
22A (Ta), 115A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.8V @ 85µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
81 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3800 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.8W (Ta), 150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-3
1. How to order IPP040N08NF2SAKMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP040N08NF2SAKMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP040N08NF2SAKMA1?
Image IPP040N08NF2SAKMA1
Part Number IPP040N08NF2SAKMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series StrongIRFET™ 2
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Ta), 115A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 85µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 81 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3800 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 150W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)