Infineon Technologies IPP050N10NF2SAKMA1
Part No.:
IPP050N10NF2SAKMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP050N10NF2SAKMA1.pdf
Description:
TRENCH >=100V
Shipping
Inventory:917
Series:
StrongIRFET™ 2
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
19.4A (Ta), 110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.8V @ 84µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
76 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3600 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.8W (Ta), 150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO220-3
1. How to order IPP050N10NF2SAKMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP050N10NF2SAKMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP050N10NF2SAKMA1?
Image IPP050N10NF2SAKMA1
Part Number IPP050N10NF2SAKMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series StrongIRFET™ 2
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19.4A (Ta), 110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 84µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 76 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3600 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 150W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)