Infineon Technologies IPP120P04P404AKSA1
Part No.:
IPP120P04P404AKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP120P04P404AKSA1.pdf
Description:
MOSFET P-CH 40V 120A TO220-3
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.8mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 340µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
205 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
14790 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
136W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
PG-TO220-3-1
1. How to order IPP120P04P404AKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP120P04P404AKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP120P04P404AKSA1?
Image IPP120P04P404AKSA1
Part Number IPP120P04P404AKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.8mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 340µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 205 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14790 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)