Infineon Technologies IPP50R140CPXKSA1
Part No.:
IPP50R140CPXKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP50R140CPXKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 550V 23A TO220-3
Shipping
Inventory:387
Series:
CoolMOS™
Product Status:
Not For New Designs
Drain to Source Voltage (Vdss):
550 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
23A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
140mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 930µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
64 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2540 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
192W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO220-3-1
1. How to order IPP50R140CPXKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP50R140CPXKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP50R140CPXKSA1?
Image IPP50R140CPXKSA1
Part Number IPP50R140CPXKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 550 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 930µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2540 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 192W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)