Infineon Technologies IPP60R170CFD7XKSA1
Part No.:
IPP60R170CFD7XKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP60R170CFD7XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 14A TO220-3
Shipping
Inventory:117
Series:
CoolMOS™ CFD7
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
170mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
28 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1199 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
75W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO220-3
1. How to order IPP60R170CFD7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP60R170CFD7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP60R170CFD7XKSA1?
Image IPP60R170CFD7XKSA1
Part Number IPP60R170CFD7XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1199 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)