Infineon Technologies IPP60R280CFD7XKSA1
Part No.:
IPP60R280CFD7XKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP60R280CFD7XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 9A TO220-3
Shipping
Inventory:500
Series:
CoolMOS™ CFD7
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
280mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 180µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
807 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
52W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO220-3
1. How to order IPP60R280CFD7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP60R280CFD7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP60R280CFD7XKSA1?
Image IPP60R280CFD7XKSA1
Part Number IPP60R280CFD7XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 180µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 807 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 52W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)