Infineon Technologies IPP65R099C6XKSA1
Part No.:
IPP65R099C6XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP65R099C6XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 38A TO220-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
38A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
99mOhm @ 12.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 1.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2780 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
278W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-3
1. How to order IPP65R099C6XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP65R099C6XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP65R099C6XKSA1?
Image IPP65R099C6XKSA1
Part Number IPP65R099C6XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 12.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2780 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 278W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)