Infineon Technologies IPP65R150CFDXKSA1
Part No.:
IPP65R150CFDXKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP65R150CFDXKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 22.4A TO220-3
Series:
CoolMOS™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
22.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
150mOhm @ 9.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 900µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
86 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2340 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
195.3W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO220-3
1. How to order IPP65R150CFDXKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP65R150CFDXKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP65R150CFDXKSA1?
Image IPP65R150CFDXKSA1
Part Number IPP65R150CFDXKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 9.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 900µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 86 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2340 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 195.3W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)