Infineon Technologies IPP65R190CFD7AAKSA1
Part No.:
IPP65R190CFD7AAKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP65R190CFD7AAKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 14A TO220-3
Shipping
Inventory:688
Series:
CoolMOS™
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
190mOhm @ 6.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 320µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
28 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1291 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
77W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
PG-TO220-3
1. How to order IPP65R190CFD7AAKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP65R190CFD7AAKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP65R190CFD7AAKSA1?
Image IPP65R190CFD7AAKSA1
Part Number IPP65R190CFD7AAKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 6.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 320µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1291 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 77W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)