Infineon Technologies IPP65R190CFDXKSA2
Part No.:
IPP65R190CFDXKSA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP65R190CFDXKSA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 17.5A TO220-3
Series:
CoolMOS™ CFD2
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
17.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
190mOhm @ 7.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 700µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
68 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1850 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
151W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
PG-TO220-3
1. How to order IPP65R190CFDXKSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP65R190CFDXKSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP65R190CFDXKSA2?
Image IPP65R190CFDXKSA2
Part Number IPP65R190CFDXKSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD2
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 7.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 700µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1850 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 151W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)