Infineon Technologies IPP80N04S2H4AKSA2
Part No.:
IPP80N04S2H4AKSA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP80N04S2H4AKSA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 80A TO220-3
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
148 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4400 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO220-3-1
1. How to order IPP80N04S2H4AKSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP80N04S2H4AKSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP80N04S2H4AKSA2?
Image IPP80N04S2H4AKSA2
Part Number IPP80N04S2H4AKSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 148 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)