Infineon Technologies IPP80N06S407AKSA2
Part No.:
IPP80N06S407AKSA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPP80N06S407AKSA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 80A TO220-3
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 40µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
56 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4500 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
79W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
PG-TO220-3-1
1. How to order IPP80N06S407AKSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPP80N06S407AKSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPP80N06S407AKSA2?
Image IPP80N06S407AKSA2
Part Number IPP80N06S407AKSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 40µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)