Infineon Technologies IPS65R1K4C6AKMA1
Part No.:
IPS65R1K4C6AKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-251-3 Stub Leads, IPAK
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPS65R1K4C6AKMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 3.2A TO251-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-251-3 Stub Leads, IPAK
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.4Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
225 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
28W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO251-3-11
1. How to order IPS65R1K4C6AKMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPS65R1K4C6AKMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPS65R1K4C6AKMA1?
Image IPS65R1K4C6AKMA1
Part Number IPS65R1K4C6AKMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-251-3 Stub Leads, IPAK
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 225 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 28W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)