Infineon Technologies IPS70R600CEAKMA1
Part No.:
IPS70R600CEAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-251-3 Stub Leads, IPAK
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPS70R600CEAKMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 700V 10.5A TO251-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-251-3 Stub Leads, IPAK
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 210µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
474 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
86W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO251-3-11
1. How to order IPS70R600CEAKMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPS70R600CEAKMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPS70R600CEAKMA1?
Image IPS70R600CEAKMA1
Part Number IPS70R600CEAKMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-251-3 Stub Leads, IPAK
Packaging Tube
Product Status Discontinued
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 210µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 474 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 86W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)