Infineon Technologies IPSA70R1K4CEAKMA1
Part No.:
IPSA70R1K4CEAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPSA70R1K4CEAKMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 700V 5.4A TO251-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.4Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
225 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
53W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO251-3
1. How to order IPSA70R1K4CEAKMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPSA70R1K4CEAKMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPSA70R1K4CEAKMA1?
Image IPSA70R1K4CEAKMA1
Part Number IPSA70R1K4CEAKMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 225 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 53W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)