Infineon Technologies IPU60R1K5CEAKMA1
Part No.:
IPU60R1K5CEAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPU60R1K5CEAKMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 3.1A TO251-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ CE
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.5Ohm @ 1.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
9.4 nC @ 10 V
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
200 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO251-3
1. How to order IPU60R1K5CEAKMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPU60R1K5CEAKMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPU60R1K5CEAKMA1?
Image IPU60R1K5CEAKMA1
Part Number IPU60R1K5CEAKMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package/Case TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.1A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5Ohm @ 1.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 200 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)