Infineon Technologies IPU60R950C6AKMA1
Part No.:
IPU60R950C6AKMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPU60R950C6AKMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 4.4A TO251-3
Series:
CoolMOS™ C6
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
950mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 130µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
13 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
280 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
37W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
PG-TO251-3
1. How to order IPU60R950C6AKMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPU60R950C6AKMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPU60R950C6AKMA1?
Image IPU60R950C6AKMA1
Part Number IPU60R950C6AKMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ C6
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 950mOhm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 130µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 280 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 37W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)