Infineon Technologies IPU80R1K4CEAKMA1
Part No.:
IPU80R1K4CEAKMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPU80R1K4CEAKMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 3.9A TO251-3
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.4Ohm @ 2.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 240µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
570 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
63W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
PG-TO251-3
1. How to order IPU80R1K4CEAKMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPU80R1K4CEAKMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPU80R1K4CEAKMA1?
Image IPU80R1K4CEAKMA1
Part Number IPU80R1K4CEAKMA1
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 2.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 240µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 570 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)