Infineon Technologies IPU80R2K8CEBKMA1
Part No.:
IPU80R2K8CEBKMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPU80R2K8CEBKMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 1.9A TO251-3
Product Status:
Discontinued
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.8Ohm @ 1.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 120µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
12 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
290 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
42W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
PG-TO251-3
1. How to order IPU80R2K8CEBKMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPU80R2K8CEBKMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPU80R2K8CEBKMA1?
Image IPU80R2K8CEBKMA1
Part Number IPU80R2K8CEBKMA1
Packaging Tube
Product Status Discontinued
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.8Ohm @ 1.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 120µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 290 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 42W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)