Infineon Technologies IPW60R190E6FKSA1
Part No.:
IPW60R190E6FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPW60R190E6FKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 20.2A TO247-3
Shipping
Inventory:139
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
190mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 630µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
63 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1400 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
151W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-1
1. How to order IPW60R190E6FKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPW60R190E6FKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPW60R190E6FKSA1?
Image IPW60R190E6FKSA1
Part Number IPW60R190E6FKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 630µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 151W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)