Infineon Technologies IPW80R280P7XKSA1
Part No.:
IPW80R280P7XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPW80R280P7XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 17A TO247-3
Shipping
Inventory:252
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
280mOhm @ 7.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 360µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
36 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1200 pF @ 500 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
101W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-41
1. How to order IPW80R280P7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPW80R280P7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPW80R280P7XKSA1?
Image IPW80R280P7XKSA1
Part Number IPW80R280P7XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 7.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 360µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200 pF @ 500 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 101W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)