Infineon Technologies IRF135S203
Part No.:
IRF135S203
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRF135S203.pdf
Description:
MOSFET N-CH 135V 129A TO263-3
Shipping
Inventory:759
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
HEXFET®, StrongIRFET™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
135 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
129A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.4mOhm @ 77A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
270 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9700 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
441W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO263-3-2
1. How to order IRF135S203 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRF135S203 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRF135S203?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRF135S203.
7.How to contact us to get technical supports, such as IRF135S203 pin diagram, IRF135S203 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IRF135S203
Part Number IRF135S203
Manufacturer Infineon Technologies
Series HEXFET®, StrongIRFET™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 135 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 129A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.4mOhm @ 77A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 270 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9700 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 441W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)