Infineon Technologies IRG4BC40W
Part No.:
IRG4BC40W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRG4BC40W.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 160W TO220AB
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
160 W
Switching Energy:
110µJ (on), 230µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
98 nC
Td (on/off) @ 25°C:
27ns/100ns
Test Condition:
480V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order IRG4BC40W on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRG4BC40W price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRG4BC40W?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRG4BC40W.
7.How to contact us to get technical supports, such as IRG4BC40W pin diagram, IRG4BC40W datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IRG4BC40W IRG4BC40W-S IRG4BC40WPBF IRG4BC40W-SPBF IRG4BC40W-LPBF
Part Number IRG4BC40W IRG4BC40W-S IRG4BC40WPBF IRG4BC40W-SPBF IRG4BC40W-LPBF
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
IGBT Type - - - - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A 160 A 160 A 160 A 160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A 2.5V @ 15V, 20A 2.5V @ 15V, 20A 2.5V @ 15V, 20A 2.5V @ 15V, 20A
Power - Max 160 W 160 W 160 W 160 W 160 W
Input Type Standard Standard Standard Standard Standard
Gate Charge 98 nC 98 nC 98 nC 98 nC 98 nC
Td (on/off) @ 25°C 27ns/100ns 27ns/100ns 27ns/100ns 27ns/100ns 27ns/100ns
Test Condition 480V, 20A, 10Ohm, 15V 480V, 20A, 10Ohm, 15V 480V, 20A, 10Ohm, 15V 480V, 20A, 10Ohm, 15V 480V, 20A, 10Ohm, 15V