Infineon Technologies IRG4PC60FPBF
Part No.:
IRG4PC60FPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRG4PC60FPBF.pdf
Description:
IGBT 600V 90A TO247AC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
90 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
360 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 60A
Power - Max:
520 W
Switching Energy:
300µJ (on), 4.6mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
290 nC
Td (on/off) @ 25°C:
42ns/310ns
Test Condition:
480V, 60A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AC
1. How to order IRG4PC60FPBF on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRG4PC60FPBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRG4PC60FPBF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRG4PC60FPBF.
Image IRG4PC60FPBF
Part Number IRG4PC60FPBF
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 90 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 360 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 60A
Power - Max 520 W
Switching Energy 300µJ (on), 4.6mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 290 nC
Td (on/off) @ 25°C 42ns/310ns
Test Condition 480V, 60A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)