Infineon Technologies IRGC100B120KB
Part No.:
IRGC100B120KB
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
Die
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGC100B120KB.pdf
Description:
IGBT CHIP
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 100A
Power - Max:
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order IRGC100B120KB on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGC100B120KB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGC100B120KB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRGC100B120KB.
Image IRGC100B120KB
Part Number IRGC100B120KB
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Die
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.6V @ 15V, 100A
Power - Max -
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge -
Td (on/off) @ 25°C -