Infineon Technologies IRGC10B60KB
Part No.:
IRGC10B60KB
Die
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGC10B60KB.pdf
Description:
IGBT CHIP
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
10 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.3V @ 15V, 2A
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
Supplier Device Package:
1. How to order IRGC10B60KB on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGC10B60KB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGC10B60KB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRGC10B60KB.
Image IRGC10B60KB
Part Number IRGC10B60KB
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 10 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.3V @ 15V, 2A
Power - Max -
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge -
Td (on/off) @ 25°C -