Infineon Technologies IRGC14C40LD
Part No.:
IRGC14C40LD
Description:
IGBT IGNITION LL
430 V
Current - Collector (Ic) (Max):
14 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.65V @ 4.5V, 10A
Input Type:
Logic
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
1. How to order IRGC14C40LD on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGC14C40LD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGC14C40LD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRGC14C40LD.
Image IRGC14C40LD
Part Number IRGC14C40LD
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 430 V
Current - Collector (Ic) (Max) 14 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.65V @ 4.5V, 10A
Power - Max -
Switching Energy -
Input Type Logic
Gate Charge -
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)