Infineon Technologies IRGC25B120UB
Part No.:
IRGC25B120UB
Package:
Die
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGC25B120UB.pdf
Description:
IGBT CHIP
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
25 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 10A
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order IRGC25B120UB on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGC25B120UB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGC25B120UB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRGC25B120UB.
Image IRGC25B120UB
Part Number IRGC25B120UB
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Die
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 25 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 10A
Gate Charge -
Td (on/off) @ 25°C -