Infineon Technologies IRGC50B120UB
Part No.:
IRGC50B120UB
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
Die
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGC50B120UB.pdf
Description:
IGBT CHIP
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.5V @ 15V, 50A
Power - Max:
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order IRGC50B120UB on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGC50B120UB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGC50B120UB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRGC50B120UB.
Image IRGC50B120UB
Part Number IRGC50B120UB
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Die
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.5V @ 15V, 50A
Power - Max -
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge -
Td (on/off) @ 25°C -