Infineon Technologies IRGIB15B60KD1P
Part No.:
IRGIB15B60KD1P
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGIB15B60KD1P.pdf
Description:
IGBT 600V 19A 52W TO220FP
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
19 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
38 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 15A
Power - Max:
52 W
Switching Energy:
127µJ (on), 334µJ (off)
Gate Charge:
56 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/173ns
Test Condition:
400V, 15A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
67 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB Full-Pak
1. How to order IRGIB15B60KD1P on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGIB15B60KD1P price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGIB15B60KD1P?
Image IRGIB15B60KD1P
Part Number IRGIB15B60KD1P
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 19 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 38 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 15A
Power - Max 52 W
Switching Energy 127µJ (on), 334µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 56 nC
Td (on/off) @ 25°C 30ns/173ns
Test Condition 400V, 15A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 67 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)