Infineon Technologies IRGP20B120U-EP
Part No.:
IRGP20B120U-EP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGP20B120U-EP.pdf
Description:
IGBT NPT 1200V 40A TO247AD
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.85V @ 15V, 40A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
850µJ (on), 425µJ (off)
Gate Charge:
169 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
600V, 20A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247AD
1. How to order IRGP20B120U-EP on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGP20B120U-EP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGP20B120U-EP?
Image IRGP20B120UD-EP IRGP20B120U-EP
Part Number IRGP20B120UD-EP IRGP20B120U-EP
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series - -
Package/Case TO-247-3 TO-247-3
Packaging Bag Tube
Product Status Obsolete Obsolete
IGBT Type NPT NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4.85V @ 15V, 40A 4.85V @ 15V, 40A
Power - Max 300 W 300 W
Switching Energy 850µJ (on), 425µJ (off) 850µJ (on), 425µJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 169 nC 169 nC
Td (on/off) @ 25°C - -
Test Condition 600V, 20A, 5Ohm, 15V 600V, 20A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 300 ns -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)