Infineon Technologies IRGP20B60PDPBF
Part No.:
IRGP20B60PDPBF
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGP20B60PDPBF.pdf
Description:
IGBT NPT 600V 40A TO247AC
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 20A
Power - Max:
220 W
Switching Energy:
95µJ (on), 100µJ (off)
Gate Charge:
68 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/115ns
Test Condition:
390V, 13A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
42 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247AC
1. How to order IRGP20B60PDPBF on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGP20B60PDPBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGP20B60PDPBF?
Image IRGP20B60PDPBF
Part Number IRGP20B60PDPBF
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 20A
Power - Max 220 W
Switching Energy 95µJ (on), 100µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 68 nC
Td (on/off) @ 25°C 20ns/115ns
Test Condition 390V, 13A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 42 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)