Infineon Technologies IRGP30B120KDPBF
Part No.:
IRGP30B120KDPBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGP30B120KDPBF.pdf
Description:
IGBT 1200V 60A 300W TO247AC
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bag
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4V @ 15V, 60A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
1.07mJ (on), 1.49mJ (off)
Gate Charge:
169 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
600V, 25A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
300 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247AC
1. How to order IRGP30B120KDPBF on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGP30B120KDPBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGP30B120KDPBF?
Image IRGP30B120KDPBF
Part Number IRGP30B120KDPBF
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Bag
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4V @ 15V, 60A
Power - Max 300 W
Switching Energy 1.07mJ (on), 1.49mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 169 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition 600V, 25A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 300 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)