Infineon Technologies IRGP30B60KD-EP
Part No.:
IRGP30B60KD-EP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGP30B60KD-EP.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 304W TO247AD
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.35V @ 15V, 30A
Power - Max:
304 W
Switching Energy:
350µJ (on), 825µJ (off)
Gate Charge:
102 nC
Td (on/off) @ 25°C:
46ns/185ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
125 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247AD
1. How to order IRGP30B60KD-EP on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGP30B60KD-EP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGP30B60KD-EP?
Image IRGP30B60KD-EP
Part Number IRGP30B60KD-EP
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.35V @ 15V, 30A
Power - Max 304 W
Switching Energy 350µJ (on), 825µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 102 nC
Td (on/off) @ 25°C 46ns/185ns
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 125 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)