Infineon Technologies IRGPS40B120UDP
Part No.:
IRGPS40B120UDP
Package:
TO-274AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGPS40B120UDP.pdf
Description:
IGBT 1200V 80A 595W SUPER247
Package/Case:
TO-274AA
Packaging:
Bag
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 50A
Power - Max:
595 W
Switching Energy:
1.4mJ (on), 1.65mJ (off)
Gate Charge:
340 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
600V, 40A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
180 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SUPER-247™ (TO-274AA)
1. How to order IRGPS40B120UDP on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGPS40B120UDP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGPS40B120UDP?
Image IRGPS40B120UDP
Part Number IRGPS40B120UDP
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-274AA
Packaging Bag
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.7V @ 15V, 50A
Power - Max 595 W
Switching Energy 1.4mJ (on), 1.65mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 340 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition 600V, 40A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 180 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)