Infineon Technologies IRGPS60B120KDP
Part No.:
IRGPS60B120KDP
Package:
TO-274AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGPS60B120KDP.pdf
Description:
IGBT 1200V 105A 595W SUPER247
Package/Case:
TO-274AA
Packaging:
Tube
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
105 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.75V @ 15V, 60A
Power - Max:
595 W
Switching Energy:
3.21mJ (on), 4.78mJ (off)
Gate Charge:
340 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
600V, 15A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
180 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SUPER-247™ (TO-274AA)
1. How to order IRGPS60B120KDP on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGPS60B120KDP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGPS60B120KDP?
Image IRGPS60B120KDP
Part Number IRGPS60B120KDP
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-274AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 105 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.75V @ 15V, 60A
Power - Max 595 W
Switching Energy 3.21mJ (on), 4.78mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 340 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition 600V, 15A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 180 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)