Infineon Technologies IRGSL15B60KDPBF-INF
Part No.:
IRGSL15B60KDPBF-INF
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRGSL15B60KDPBF-INF.pdf
Description:
IGBT W/ULTRAFAST SOFT RECOVERY D
Shipping
Inventory:250
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
31 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
62 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 15A
Power - Max:
208 W
Switching Energy:
220µJ (on), 340µJ (off)
Gate Charge:
56 nC
Td (on/off) @ 25°C:
34ns/184ns
Test Condition:
400V, 15A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-262
1. How to order IRGSL15B60KDPBF-INF on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRGSL15B60KDPBF-INF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRGSL15B60KDPBF-INF?
Image IRGSL15B60KDPBF-INF
Part Number IRGSL15B60KDPBF-INF
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 31 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 62 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 15A
Power - Max 208 W
Switching Energy 220µJ (on), 340µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 56 nC
Td (on/off) @ 25°C 34ns/184ns
Test Condition 400V, 15A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)