Infineon Technologies IRS2011STRPBF
Part No.:
IRS2011STRPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Gate Drivers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIRS2011STRPBF.pdf
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Driven Configuration:
Half-Bridge
Channel Type:
Independent
Number of Drivers:
2
Gate Type:
N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:
10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH:
0.7V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink):
1A, 1A
Input Type:
Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):
200 V
Rise / Fall Time (Typ):
25ns, 15ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order IRS2011STRPBF on DeepFinds Electronics?
3. Are the IRS2011STRPBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRS2011STRPBF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRS2011STRPBF.
Image IRS2011STRPBF
Part Number IRS2011STRPBF
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Programmable Not Verified
Driven Configuration Half-Bridge
Channel Type Independent
Number of Drivers 2
Gate Type N-Channel MOSFET
Voltage - Supply 10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH 0.7V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink) 1A, 1A
Input Type Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap) 200 V
Rise / Fall Time (Typ) 25ns, 15ns
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)