Infineon Technologies ISC010N06NM5ATMA1
Part No.:
ISC010N06NM5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsISC010N06NM5ATMA1.pdf
Description:
OPTIMOS5 60 V POWER MOSFET IN SU
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
39A (Ta), 330A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.05mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.3V @ 147µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
143 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
11000 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3W (Ta), 214W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TSON-8-3
1. How to order ISC010N06NM5ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ISC010N06NM5ATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ISC010N06NM5ATMA1?
Image ISC010N06NM5ATMA1
Part Number ISC010N06NM5ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 39A (Ta), 330A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.05mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.3V @ 147µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 143 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11000 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 214W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)