Infineon Technologies ITD50N04S4L07ATMA1
Part No.:
ITD50N04S4L07ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsITD50N04S4L07ATMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 40V 50A TO252-5
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel, Common Drain
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.2mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 18µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
33nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2480pF @ 25V
Power - Max:
46W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO252-5-311
1. How to order ITD50N04S4L07ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the ITD50N04S4L07ATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ITD50N04S4L07ATMA1?
Image ITD50N04S4L07ATMA1
Part Number ITD50N04S4L07ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel, Common Drain
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.2mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 18µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2480pF @ 25V
Power - Max 46W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)