IXYS IXBH10N300HV
Part No.:
IXBH10N300HV
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXBH10N300HV.pdf
Description:
IGBT 3000V 20A 140W TO247AD
Manufacturer:
IXYS
Series:
BIMOSFET™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
34 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
88 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 10A
Power - Max:
180 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
46 nC
Td (on/off) @ 25°C:
36ns/100ns
Test Condition:
960V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
1.6 µs
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247HV (IXBH)
1. How to order IXBH10N300HV on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXBH10N300HV price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXBH10N300HV?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXBH10N300HV.
Image IXBH10N300HV
Part Number IXBH10N300HV
Manufacturer IXYS
Series BIMOSFET™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3000 V
Current - Collector (Ic) (Max) 34 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 88 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 10A
Power - Max 180 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 46 nC
Td (on/off) @ 25°C 36ns/100ns
Test Condition 960V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 1.6 µs
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)