IXYS IXBH32N300HV
Part No.:
IXBH32N300HV
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXBH32N300HV.pdf
Description:
DISC IGBT BIMSFT-VERYHIVOLT TO-2
Manufacturer:
IXYS
Series:
BIMOSFET™
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
280 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 32A
Power - Max:
400 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
142 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247HV
1. How to order IXBH32N300HV on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXBH32N300HV price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXBH32N300HV?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXBH32N300HV.
Image IXBH32N300HV
Part Number IXBH32N300HV
Manufacturer IXYS
Series BIMOSFET™
Package/Case TO-247-3 Variant
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3000 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 280 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 15V, 32A
Power - Max 400 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 142 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)