IXYS IXBH40N160
Part No.:
IXBH40N160
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXBH40N160.pdf
Description:
IGBT 1600V 33A 350W TO247AD
Manufacturer:
IXYS
Series:
BIMOSFET™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
33 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
7.1V @ 15V, 20A
Power - Max:
350 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
130 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
960V, 20A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
1. How to order IXBH40N160 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXBH40N160 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXBH40N160?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXBH40N160.
7.How to contact us to get technical supports, such as IXBH40N160 pin diagram, IXBH40N160 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXBH40N160
Part Number IXBH40N160
Manufacturer IXYS
Series BIMOSFET™
Package/Case TO-247-3
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 33 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 7.1V @ 15V, 20A
Power - Max 350 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 130 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition 960V, 20A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)