IXYS IXER35N120D1
Part No.:
IXER35N120D1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXER35N120D1.pdf
Description:
IGBT 1200V 50A 200W TO247
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 35A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
5.4mJ (on), 2.6mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
150 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
600V, 35A, 39Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
80 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ISOPLUS247™
1. How to order IXER35N120D1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXER35N120D1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXER35N120D1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXER35N120D1.
Image IXER35N120D1
Part Number IXER35N120D1
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 35A
Power - Max 200 W
Switching Energy 5.4mJ (on), 2.6mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 150 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition 600V, 35A, 39Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 80 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)