IXYS IXFQ50N50P3
Part No.:
IXFQ50N50P3
Manufacturer:
IXYS
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXFQ50N50P3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 50A TO3P
Shipping
Inventory:253
Manufacturer:
IXYS
Series:
HiPerFET™, Polar3™
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
120mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
85 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4335 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
960W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-3P
1. How to order IXFQ50N50P3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXFQ50N50P3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXFQ50N50P3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXFQ50N50P3.
Image IXFQ50N50P3
Part Number IXFQ50N50P3
Manufacturer IXYS
Series HiPerFET™, Polar3™
Package/Case TO-3P-3, SC-65-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4335 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 960W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)