IXYS IXFQ94N30P3
Part No.:
IXFQ94N30P3
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXFQ94N30P3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 300V 94A TO3P
Shipping
Inventory:126
Series:
HiPerFET™, Polar3™
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
94A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
36mOhm @ 47A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
102 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5510 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1040W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-3P
1. How to order IXFQ94N30P3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXFQ94N30P3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXFQ94N30P3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXFQ94N30P3.
Image IXFQ94N30P3
Part Number IXFQ94N30P3
Manufacturer IXYS
Series HiPerFET™, Polar3™
Package/Case TO-3P-3, SC-65-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 94A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 36mOhm @ 47A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 102 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5510 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1040W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)